Principals over the years Back

Name
Period
1. Prof. Ishwar Sharma
05-09-1961 to 18-07-1966
2. Prof. B.D Mal Sharma
19-07-1966 to 04-06-1967
3.  Prof. Romeshwar
05-06-1967 to 30-10-1967
4.  Prof. Shiv Kumar Gupta
30-10-1967 to 08-03-1970
5.  Prof. K.L Verma
13-03-1970 to 20-10-1971
6.  Prof. S.P Bakshi
21-10-1971 to 17-06-1973
7.  Prof. R.C Choudhary
18-06-1973 to 31-08-1976
8.  Prof. P.B.Nanda
01-09-1976 to 30-04-1978
9.  Prof. T.N. Bhan
01-05-1978 to 31-01-1980
10.  Prof. J.L Kotwal
01-02-1980 to 31-05-1981
11.  Prof. J.K Gupta
01-06-1981 to 17-10-1984
12.  Prof. K.L Gandotra 18-10-1984 to 31-07-1986
13.  Prof. Mohinder Nath
01-08-1986 to 15-05-1988
14.  Prof. Ranjit Singh
16-05-1988 to 27-03-1989
15.  Dr. S.K Chadha
28-03-1989 to 15-11-1991
16.  Prof. T.R Chib
16-11-1991 to 19-06-1993
17. Prof. B.L Bhardwaj
19-06-1993 to 30-04-1996
18.  Prof. I.S Patang
01-05-1996 to 30-08-1996
19.  Dr. B.L Koul
03-08-1996 to 17-12-1997
20.  Dr. A.K Malla
17-12-1997 to 31-08-1999
21.  Prof. R.L Verma
01-03-1999 to 24-08-2000
22. Dr. O.S Sudan
24-08-2000 to 09-12-2001
23. Dr. P.L Koul
21-12-2001 to 15-02-2003
24.  Prof. Rita Munshi
15-02-2003 to 21-10-2003
25.  Prof. R.L Sharma
30-10-2003 to 19-06-2004
26.  Prof. M.K Zutshi
24-06-2004 to 03-10-2005
27.  Dr. Kuber Singh
05-10-2005 to 17-07-2006
28.  Prof. V.K Munshi
31-07-2006 to 07-05-2008
29.  Prof. A.K Malhotra
08-05-2008 to 15-04-2010
30. Dr. Ram Krishan
15-04-2010 to 28-10-2011
31. Prof. Nater Singh
28-10-2011 to 27-06-2014
32 Dr. Banwari L. Gupta
27-06-2014 to 02-11-2015
33  Prof. Nater Singh
03-11-2015 to 30-04-2017
34. Prof. Assa Ram Sharma
01-05-2017 to till date